PARACETAMOL AUROVITAS
tabletki 500 mg, 50 tabl.

Cena:5,69 zł
- Producent: Aurovitas Pharma Polska Spółka z o.o.
- Typ: Lek bez recepty
- Postać i dawka: tabletki 500 mg
- Opakowanie: 50 tabl.
- Dostępność: Dostępny
Szczegóły produktu
Opis
Paracetamol Aurovitas to lek w postaci tabletek, wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 10 lat i masie ciała co najmniej 40 kg.
Skład
1 tabletka zawiera: substancja czynna: paracetamol 500 mg, pozostałe składniki to: skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, hydroksypropyloceluloza (o niskiej lepkości), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), talk, magnezu stearynian.Substancje czynne
ParacetamolDziałanie
Substancją czynną leku Paracetamol Aurovitas jest paracetamol należący do grupy leków przeciwbólowych. Jego działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy, enzymu ważnego dla syntezy prostaglandyn. Paracetamol pomaga zmniejszać ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. bólu głowy, bólu zęba. Jest skutecznym środkiem przeciwgorączkowym. Nie wykazuje działania przeciwzapalnego.
Wskazania
Paracetamol Aurovitas jest wskazany w łagodzeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. bólu głowy, bólu zęba oraz w zmniejszaniu gorączki.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Dzieci w wieku 10-15 lat (o masie ciała 40-55 kg): należy przyjąć jedną tabletkę Paracetamol Aurovitas 500 mg na raz, do 4 razy na dobę. Nie należy stosować dawki dobowej paracetamolu większej niż 4 tabletki (2000 mg). Dorośli i dzieci w wieku powyżej 16 lat (o masie ciała powyżej 55 kg): należy przyjąć jedną do dwóch tabletek Paracetamol Aurovitas 500 mg na raz, do 4 razy na dobę. Nie należy stosować dawki dobowej paracetamolu większej niż 6 tabletek (3000 mg). Tabletkę należy połknąć w całości, popijając dużą ilością wody. Odstęp pomiędzy dawkami musi wynosić co najmniej 4 godziny i nie należy przyjmować więcej niż 4 dawki na dobę. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka trwa ponad 3 dni lub następuje pogorszenie objawów lub występują inne objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat. W czasie stosowania leku nie należy pić napojów alkoholowych. U osób nadużywających alkohol może dojść do uszkodzenia wątroby. Nigdy nie należy przyjmować więcej niż 2000 mg paracetamolu na dobę.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Rzadko: niektóre choroby krwi, w tym agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, zaburzenia dotyczące płytek krwi (zaburzenia krzepnięcia krwi) i zaburzenia dotyczące komórek macierzystych (zaburzenia dotyczące komórek krwionośnych w szpiku kostnym); reakcje alergiczne; depresja, splątanie i omamy; drgawki i bóle głowy; zaburzenia widzenia; obrzęk (nieprawidłowe gromadzenie się płynu pod skórą); ból brzucha, krwawienie z żołądka lub jelit, biegunka, nudności, wymioty; zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (z objawami takimi jak zażółcenie skóry i oczu), marskość wątroby (martwica komórek wątroby); wysypka, świąd, pocenie się, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy z objawami, takimi jak obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka; zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, interakcje z lekami; przedawkowanie i zatrucie. Bardzo rzadko: pancytopenia (zmniejszenie liczby krwinek); reakcje alergiczne, należy wówczas przerwać leczenie, w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności, spadek ciśnienia tętniczego, wstrząs i anafilaksja; małe stężenie cukru we krwi; hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby spowodowane chemikaliami), mętny mocz oraz zaburzenia nerek, skurcz oskrzeli (trudności z oddychaniem) u pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę i inne leki przeciwzapalne; krwiomocz (krew w moczu), moczenie mimowolne (niemożność oddawania moczu). Częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (wysypka polekowa charakteryzująca się licznymi, małymi, głównie nie pęcherzykowymi, sterylnymi krostkami), ciężka wysypka lub łuszcząca się skóra, zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba skóry zagrażające życiu), obrzęk skóry, pęcherze lub wysypka spowodowane przyjęciem paracetamolu.Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Paracetamol Aurovitas może wchodzić w interakcje z: lekami NLPZ, ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, chloramfenikolem, inhibitorami MAO, lekami wzmagającymi perystaltykę, lekami hamującymi perystaltykę, lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny (np. warfaryna), zydowudyną. Podczas stosowania jakichkolwiek leków w leczeniu padaczki należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem paracetamolu, ponieważ stosowany w tym samym czasie co leki przeciwpadaczkowe paracetamol, może zmniejszać ich skuteczność i nasilać ryzyko uszkodzenia wątroby.Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Paracetamol Aurovitas można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to klinicznie uzasadnione. Należy stosować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia t i masie ciała poniżej 40 kg.Producent
Aurovitas Pharma Polska Spółka z o.o.ul. Sokratesa 13D/27 01-909 Warszawa
email: office@aurovitas.pl